Posledná večera

LenkaThailandLeave a Comment

30. decembra 2015 sme sa o  6.30 dostali nočným vlakom z Chumphong-u do Bangkoku, ktorým sme vlastne aj začínali. Určite si spomínate na naše úplne prvé ubytovanie v rámci Thajska. Bol to hotel Lub.d Siam Square a opisovala som ho úplne hrôzostrašne. Nakoniec som však bola rada, že sa máme kam vrátiť z dlhých výletov v Bangkoku, aj napriek tomu, že sa v našej izbe vystriedalo niekoľko zaujímavých ľudí a nemali sme ani tušenia, či to nie sú masoví vrahovia alebo obchodníci s bielym mäsom.

No toto je náš predposledný deň v krajine úsmevov a zatiaľ sa nám nič nestalo. Jediné, čo nás zabíjalo bola krása všade naokolo. Tentokrát sme ráno tiež hľadali hotel Lub.d, no nie Siam Square, ale Silom. Hotel bol taký istý ako ten prvý, ale úplne sa mi zmenilo vnímanie. Tak, ako sa mi prvý deň zdal Lub.d otrasný, tmavý, smradľavý…tak tentokrát som bola nadšená z toľkého luxusu. Za ten mesiac, čo sme sa stretli so všelijakým ubytovaním, s ľuďmi a chudobou rôzneho druhu, tak som bola šťastná, že môžeme bývať v tomto hoteli. Tu sme ale narozdiel od prvej návštevy Bangkoku bývali sami. V Lub.d boli veľmi ústretoví a aj napriek tomu, že sme tam boli už o ôsmej a check-in bol o druhej, tak nám dovolili dať si sprchu a odložiť si batohy.

Toto ich milé gesto sme s radosťou využili a po očiste sme sa vybrali na Golden Mountain. To nebolo až také jednoduché, keďže sme sa do nášho cieľa mohli dostať len s vodným taxíkom po kanáli Saen Saep. Tie tu jazdia štýlom “nezastavujem, máme spoždení”. Zaujímavé bolo aj to, že vyberači peňazí vyšli z lode, chodili po okraji a vždy iba nastrčili ruku, aby si im dal peniaze. Oni Ti dali lístok o zaplatení a hotovo. Keď sa blížila nejaká zastávka, tak “vyberač peňazí” vyskočili z loďky, pripevnil lano o najbližší stĺpik, ľudia začali hromadne vyskakovať a už-už to znovu odväzoval, loď sa pohýnala a ľudia pomaly padali do vody. Vážne sme sa aj s takým stretli. Miestni to berú ako totálny stereotyp, keďže je to ich bežný prepravný prostriedok do práce a do školy, ale pre nás turistov to bol neskutočný a adrenalínový zážitok.

River taxi á la “Nezastavujem, máme spoždení!”

Golden Mountain, ktorý sme sa rozhodli v tento deň navštíviť je vraj jediná vyvýšenina v celom Bangkoku. Vďaka úzkemu schodisku popri chrámu, ktoré tvorí okolo 430 schodov, sme sa dostali až na samý vrch, z ktorého bol neskutočný výhľad na celé mesto. V celom chráme znela krásna upokojujúca hudba, všade viseli červené zástavky a miestni prichádzali, aby sa mohli pomodliť. Na ten pokoj a harmóniu si ešte teraz živo spomínam a priznám sa, že niekedy by som ju v kolobehu práce a školy ozaj potrebovala aj teraz.

Golden Mountain

 

Golden Mountain

Druhá naša zastávka bola pestrofarebná a voňavá! Navštívili sme totiž prenádherný kvetinový trh v Thajsku. Jasné, aj Flóra v Inchebe má svoje čaro, ale toto bolo asi tak 10x väčšie. V strede bola cesta a ľudia si normálne jazdili cez ňu s prívesmi a rovno si nakladali kvety. Tu sa nakupuje vo veľkom, nikto si sem neprišiel len pre jeden tulipán (ten tam vlastne asi ani nemali, ale to je vedľajšie). No touto nádherou náš deň ani zďaleka neskončil.

Kaktusy – Kvetinový trh

 

Kvetinový trh – Bangkok

 

Ľalia kráľovská – kvetinový trh

 

Kvetinový trh – Bangkok

 

Lekná – Kvetinový trh

 

Limoneum / Kvetinový trh – Bangkok

Isto si spomínate na ovocie Durian. Stretli sme sa s ním tretí deň v Thajsku. Ani nie tak osobne, ako prostredníctvom plagátov na hoteloch, že s Durianom sa za žiadnu cenu nemôže vojsť dovnútra. Kto by také niečo pri takýchto strašných obmedzeniach chutnal. No predsa my! Uchýlili sme sa k tomu síce až v predposledný deň v Thajsku, ale lepšie neskôr ako nikdy. Navštívili sme teda v Bangkoku dobre známy Or Tor Kor Market. Je to trh s najčerstvejšími potravinami (vraj na svete) a zaraďuje sa medzi luxusnejší trh pre vyššiu a bohatšiu vrstvu ľudí. Durian sme chceli len ochutnať, a preto sme hľadali na predaj malý kúsok. No bohužiaľ to predávajú jedine v takom množstve, že by sme to mali na tri chody. Ale tak chceli sme experimentovať, tak nám nič iné nezostávalo, ako si kúpiť veľké balenie.

Durian

 

Or Tor Kor Market

Pôvodne sme si ho chceli zjesť v jednom parku, ktorý bol neďaleko trhu, ale natrafili sme na problém. Do parku sme mohli prejsť jedine cez metro a všade boli plagáty, že s Durianom do metra v žiadnom prípade. Dokonca ani so zabaleným. Tak sme si teda sadli kúsok od trhu na obrubník a išli sme pustili sme sa do toho. No to sme ešte nevedeli, že budeme mať publikum. Keď išli okolo turisti a videli, že idem otvoriť balenie s Durianom, tak sa zastavili a pozerali, ako to bude pokračovať. Jedna thajská dáma nám aj hovorila, že to je najlepšie na svete, že ona má plnú tašku Durianu. S očakávaním som roztrhala fóliu a čakala som, že ma ovalí neskutočný smrad. No na naše prekvapenie nás nič neovalilo. Už sme tam mali skoro nosy namočené a absolútne nič sme necítili. Tak nám nezostávalo nič iné, len to milované aj nenávidené jedlo ochutnať.

Čerstvé krevety na Or Tor Kor Markete

Durian sa totiž zaraďuje aj medzi najlepšie a najzdravšie ovocie na svete. Tak teda poďme na to. Popri tomto celom nás stále sledovali naši diváci a smiali sa. Ja som sa smiala tiež, až pokým som si nezahryzla. Najlepším ovocím by som to z môjho pohľadu teda nenazvala, rozhodne mám radšej hrozno a melón. Nie že by to bolo vyslovene zlé, ale viacmenej to bolo nijaké. Len tá konzistencia bola dosť odporná. Keď som sa prekusla cez jemnú vrstvu nejakého “jedlého obalu”, tak som narazila na zvláštnu kašoidnú hmotu. Stále nám však nešlo do hlavy, prečo nám to absolútne nesmrdelo a po celom Thajsku sa z toho robí takéto “haló”.

Golden Mountain / Kde to som?

Záhadou nám to bolo asi do minulého mesiaca, keď sme sa dozvedeli, že Durian ľuďom vonia, poprípade smrdí podľa genetického hľadiska. No ja teraz ozaj neviem, či sa mám tešiť alebo čo. Chutnať to už asi druhýkrát nebudem kvôli tej kašovitosti, ale som rada, že ten smrad sme necítili. Mnohí ho prirovnávajú k tým najodpornejším veciam – starým ponožkám, výkalom, poprípade grckám. No ďakujem pekne. Ale! Ochutnala som aj toto! Juch juch.

Po celom dni plnom zaujímavostí sme sa vybrali na náš hotel. Izba bola super a my sme si na hodku pospali. Večer sme sa zas vybrali dobíjať Bangkok. Veď sme tu mali skoro posledné chvíle, treba to využiť. Prešli sme všetky blízke večerné trhy, obchodné centrum a nakoniec sme skončili v McDonalde. Toto bola naša posledná thajská večera, prosím pekne. V ponuke mali okrem toho, čo nájdete klasicky v našich Mc-och aj Snoopyho žemlu. Tá bola celá čierna, ale my sme stavili na klasiku v podobe Big Macu a Nuggetiek. Dobrú chuť a dobrú noc.


A pridávam ešte pár praktických rád na záver:

  • River taxi stál 10/THB na osobu – no závisí kam sa až veziete. Čím ďalej, tým je cena samozrejme väčšia.
  • Trh Or Tor Kor je otvorený denne (aj počas víkendov) od šiestej do šiestej.
  • Balenie Durianu stálo 180 THB.

Šerni, ak sa ti páčil článok

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *