Od Dunaju k Tatrám

LenkaSlovakiaLeave a Comment

Bez akéhokoľvek nátlaku sa Vám musím priznať. Síce som prešla Thajsko a z časti aj Klokanovo, no v Tatrách som bola až po 25. rokoch svojho života. Fuj, hanba! Ale nevadí, všetko je raz po prvý raz a na dobré sa predsa oplatí počkať, no nie? Už sa viac utešovať neviem. Keďže som nemala ešte tú česť vidieť túto prenádhernú prírodu (teraz už môžem potvrdiť, že to tak naozaj je), tak sa môj drahý alias Vlado alias Vladko potapko rozhodol, že toto leto ich spoznám se vším všudy. On ich už mal možnosť vidieť v detstve so svojím tatinom, ale niektoré miesta boli preňho predsa len nové.

A ide sa!

Ubytovanie sme si samozrejme rezervovali niekoľko týždňov dopredu. Na Bookingu sme našli ubytovanie vo Vile Polar. Luxusné bývanie! Nie, nepredstavujte si pozlatené kľučky, ani nič podobné. Izby boli také akurvát – veľká posteľ, nočné stolíky s lampičkami, telka, balkón a kúpeľňa so sprchovým kútom. Luxusný bol však prístup majiteľov. Neskutočne milí a ústretoví ľudia. Keby sme prišli po 22. hodine späť do hotela, tak si jednoducho odomkneme vchodové dvere a zvnútra len povystrčíme kľúč, aby sa tam dostali aj ďalší návštevníci po nás.

Naša izba vo Vile Polar

Cesta vlakom z Bratislavy do Štrby ubehla pomerne rýchlo. Vlado sa zabával s timelapsami, z ktorých by neskôr malo vzniknúť pekné video a ja tak rôzne. Čítanie Paula Coelha, počúvanie hudby, otravovanie Vlada a v neposlednom rade spánok s otvorenými ústami. Tuším tam aj nejaká tá slinka vybehla, holt. Som chutnučká, všakže? Po vystúpení v Štrbe sme museli prejsť cez stanicu a vyjsť hore po schodoch, kde sme našli starú známu Zubačku. Tá vraj premáva už od konca 19. storočia a u turistov je veľmi preveľmi obľúbená. Cesta na Štrbské Pleso nám trvala približne 15 minút. Ja som z okna zatiaľ obdivovala krásy Tatier. Bohužiaľ sú tam stále stopy po ničivej kalamite, ktorá sa stala v Novembri roku 2004.

Zubačka v Štrbe

 

Štrbské pleso

Náš hotel bol od stanice veľmi blízko – maximálne 10 minút pešo. No čakalo nás ešte jedno prekvapenie. Hneď ako sme vystúpili na Štrbskom Plese, tak som zazrela “Reštauráciu u Lenky”. To bolo radosti, čo Vám poviem. No až dovtedy, kým som sa nedozvedela, že jej hodnotenie nie je až také krásne ako jej samotný názov. Hneď po ubytovaní sme sa išli prejsť okolo Štrbského plesa. Jóóój, tú známu scenériu, ktorú poznám len z internetu som konečne mala možnosť vidieť aj na vlastné oči. Keď sme zazreli člnky priamo na plese, tak som mala pocit, akoby som bola v Nórsku. Nie, nikdy som tam nebola, ale v tej chvíli som mala pocit, že to tam presne takto vyzerá.

Lenka pri Reštaurácii u Lenky

 

Takto to podľa mňa vyzerá v Nórsku, či?

Tak ako pre Sydney je typická Opera, tak pre Štrbské Pleso je typický hotel Fis, ktorý bol prvýkrát otvorený v roku 1970. Po prechádzke okolo Štrbského plesa sme celkom vyhladli (ani sa to nezdá, ale je celkom veľké), no išli sme na istotu. Od strýka a kamarátky som mala odporúčanie na Kolibu Patriu. Najkrajšia kolibka, akú som kedy videla. Privítali nás čašníci odetí v krojoch. No a pri tejto dokonalej atmosfére, vôni dreva a nádherného výhľadu z okna sme si nemohli dať nič iné ako rýdzo slovenské bryndzové halušky a pirohy s bryndzou. Samozrejme na zapitie nesmela chýbať Kofola.

Hotel Fis na Štrbskom Plese

 

Koliba Patria

 

Bašta v Kolibe Patria

Späť no hotel sme sa vrátili neskôr večer, no hneď sme zalahli, aby sme načerpávali sily na nasledujúci deň. Čakalo nás totiž obávané Priečne sedlo. Čo myslíte, podarilo sa nám ho zdolať alebo sme to vzdali? No ale o tom až nasledujúci pondelok.


A pridávam ešte pár praktických rád na záver:

  • Ubytovanie nás vyšlo pre 2 osoby na 5 nocí s raňajkami (ktoré sme mali 5x) 434€ – raňajky = 5€/deň/osoba
  • Bratislava –> Štrba – cesta vlakom (zvolili sme RegioJet) trvala necelé 4 hodky
  • Lístok na zubačku zo Štrby na Štrbské Pleso stojí 1€/celý lístok – ja ako študent (toto privilégium si už budem naplno užívať len jeden rok) som neplatila nič
  • Bryndzové halušky v reštaurácii KOLIBA PATRIA stáli 6€
  • V rámci celých Výsokých Tatier si účtujú za Kofolu 0,40€ za 1dcl

Šerni, ak sa ti páčil článok

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *